Turystyka

Axiom Space z Polską załogą na Misję Lotu Kosmicznego

15 sierpnia 2023 r. – Axiom Space, amerykański deweloper infrastruktury kosmicznej z siedzibą w Houston, oraz Polska, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podpisały umowę dotyczącą przyszłego lotu kosmicznego z udziałem astronauty ESA na pokładzie misji Axiom. Nazwa misji oraz imię polskiego astronauty zostaną oficjalnie ogłoszone w późniejszym terminie, po zatwierdzeniu przez NASA oraz jej międzynarodowych partnerów.

Axiom Space i Polska zawierają umowę dotyczącą przyszłej misji lotu kosmicznego z ludzką załogą ze wsparciem ESA

W kwietniu 2023 r. Axiom Space oraz Szwedzka Narodowa Agencja Kosmiczna podpisały list intencyjny w sprawie wysłania astronauty ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dzięki tej umowie nadchodząca misja Axiom Space oznaczona jako Ax-3, oczekiwana na start w styczniu 2024 r., będzie pierwszą komercyjną misją na ISS, która będzie obejmować astronautę projektu ESA.

„Polska stanie się drugim krajem-sponsorem ESA, który wyśle astronautę w komercyjnej misji lotu kosmicznego, tworząc rosnącą sieć państw w Europie, które chcą badać korzyści mikrograwitacji i umieszczają region jako pionierów komercyjnej przestrzeni kosmicznej”, powiedział Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Polską i ESA w celu stworzenia kompleksowego planu misji, który będzie służył zarówno celom narodowym, jak i agencji. Czekamy na zaangażowanie dodatkowych partnerów narodowych z całego świata, aby budować ludzką obecność na niskiej orbicie okołoziemskiej”.

Astronauta ESA wybrany do tej misji będzie skupiał się na badaniach naukowych oraz działaniach edukacyjnych podczas pobytu na orbicie. Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi niezbędnymi aspektami przygotowania i zrealizowania misji. W skład tego wchodzą dostęp do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacja sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzanie na orbicie oraz wsparcie po zakończeniu misji. ESA odpowiada za wybór załogi i dostarczenie załogi na pokład, a także podpisze umowę, która określi i wdroży cele misji oraz przygotuje wszystkie niezbędne usługi operacyjne.

Wpływ na przyszłość Polskiej eksploracji kosmicznej

Ta przełomowa umowa między Axiom Space a Polską otwiera nowy rozdział w historii eksploracji kosmicznej tego kraju. Polska staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem międzynarodowej społeczności kosmicznej, współpracując ściśle z Europejską Agencją Kosmiczną oraz innymi partnerami na świecie. Wysłanie astronauty ESA na komercyjną misję na ISS stanowi istotny krok w kierunku budowy narodowej ekspertyzy kosmicznej oraz zwiększenia zainteresowania nauką i technologią w kraju.

Zaawansowana współpraca międzynarodowa

Umowa ta nie tylko wzmacnia polską obecność w kosmicznych przedsięwzięciach, ale również podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej w dziedzinie eksploracji kosmicznej. Poprzez współpracę z Axiom Space oraz ESA, Polska może zdobyć dostęp do zaawansowanej technologii, wiedzy i zasobów niezbędnych do udanego przeprowadzenia misji kosmicznej. Wspólny wysiłek i wymiana know-how pomogą w dalszym rozwijaniu badań kosmicznych oraz umocnią pozycję Polski w globalnym środowisku kosmicznym.

Źródło: spacewatch.global

5 / 5. Ocen: 11

Back to top button