Ekwador, malowniczy kraj na wybrzeżu Pacyfiku, słynie z uprawy bananów i jest największym na świecie eksporterem tego owocu. To jednak również państwo będące ważnym punktem w międzynarodowym handlu kokainą. Przemytnicy narkotyków wykorzystują kontenery z bananami jako idealny środek transportu dla swoich produktów. Ten nielegalny handel ma jednak tragiczne konsekwencje dla kraju i jego mieszkańców.
Przemytnicy zmieniają eksport bananów w piekło
Ekwador jest liderem w światowym eksporcie bananów, wysyłając rocznie około 6,5 miliona metrycznych ton tego owocu drogą morską. Jednocześnie kraj ten graniczy z dwoma największymi producentami kokainy na świecie – Peru i Kolumbią. Przemytnicy narkotyków dostrzegli w kontenerach z bananami doskonałe narzędzie do przemytu swojego towaru. Przeniknięcie handlarzy narkotyków w branżę odpowiedzialną za około 30% światowej produkcji bananów przyczyniło się do wzrostu przemocy i zgonów w Ekwadorze.
Liczba strzelanin, zabójstw, porwań i wymuszeń w tym malowniczym kraju wzrosła do niebezpiecznych poziomów. Mieszkańcy Guayaquil, miasta portowego i centrum przewozu bananów, żyją w ciągłym strachu. Przyznają, że boją się wyciągnąć telefony z kieszeni. Na ulicach nietrudno dostrzec, że sklepy mają metalowe kraty, które uniemożliwiają klientom wejście z chodnika. Restauracje, które w czasach pandemii przeżywały ogromny kryzys, teraz i tak zmuszane są zamykać się znacznie wcześniej, niż by tego chciały.
Ekwador – raj dla turystów i… nielegalnego biznesu
Ekwador stał się atrakcyjnym miejscem dla karteli narkotykowych z Meksyku, Kolumbii i Bałkanów ze względu na użycie amerykańskiego dolara, nierestrykcyjne prawo i skorumpowane instytucje państwo.
Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2021 roku blisko jedna trzecia kokainy skonfiskowanej w Europie Zachodniej i Środkowej pochodziła z Ekwadoru, co stanowi podwójną ilość w porównaniu do 2018 roku.
Handel narkotykami ma ogromny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę Ekwadoru. Wzrost przemocy przyczynił się do podwojenia liczby ofiar śmiertelnych w 2022 roku, kiedy to zginęło 4 600 osób – najwięcej w historii kraju. Obecnie, w pierwszej połowie 2023 roku, zanotowano 3 568 przypadków przemocy.
Jeżeli wybieracie się do Ameryki Południowej, pamiętajcie, by sprawdzać opinie o plażach i hotelach. To najlepszy sposób, by udało się bezpiecznie spędzić wolny czas z dala od domu.