Turystyka

Finlandia jako pierwsza na świecie testuje cyfrowe paszporty

Przyspieszony proces kontroli granicznej, brak konieczności posiadania fizycznego paszportu i możliwość podróży tylko z telefonem komórkowym – to wszystko jest możliwe dzięki wprowadzeniu cyfrowych paszportów w Finlandii. Kraj ten jako pierwszy na świecie przeprowadza testy innowacyjnego systemu, który ma na celu usprawnienie podróży i zapewnienie większego komfortu podróżnym.

Finlandia jako pierwsza na świecie testuje cyfrowe paszporty
Finlandia jako pierwsza na świecie testuje cyfrowe paszporty

Cyfrowy paszport już w Finlandii

Digital Travel Credentials (DTC) to cyfrowa wersja tradycyjnego paszportu. Jak podaje fińska Straż Graniczna, DTC jest „równie niezawodny” jak fizyczny paszport i umożliwia szybkie i bezpieczne przekraczanie granic.

Aby skorzystać z nowoczesnego cyfrowego paszportu, fińscy obywatele muszą najpierw pobrać aplikację FIN DTC Pilot na swoim smartfonie, a następnie zarejestrować się w policyjnym punkcie licencyjnym w Vantaa, gdzie zostanie utworzona cyfrowa wersja ich paszportu. Podczas rejestracji zostanie wykonane zdjęcie twarzy, które będzie wykorzystywane do rozpoznawania twarzy.

Po zakończeniu rejestracji w punkcie licencyjnym, podróżni muszą wysłać swoje dane do Straży Granicznej Finlandii za pośrednictwem aplikacji 36 do 4 godzin przed wylotem.

Proces kontroli granicznej przy użyciu cyfrowego paszportu jest prosty i wygodny. Podróżny, który posiada DTC, udaje się na lotnisko w Helsinkach i korzysta z wydzielonych linii dla osób testujących ten system.

Po przybyciu na lotnisko, podróżny musi przedstawić swoją twarz do porównania z zarejestrowanym zdjęciem twarzy. Następnie umieszcza swoją fizyczną kopię paszportu na czytniku i patrzy w kamerę. Po przejściu tych kroków, zostaje przepuszczony przez kontrolę graniczną.

Test paszportów prowadzone są obecnie tylko w Helsinkach, a podróżni muszą nadal przestrzegać zaleceń lokalnych władz w kraju docelowym.

Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się w podróż, koniecznie sprawdź, kiedy są strajki na lotniskach we wrześniu i październiku.

5 / 5. Ocen: 84

Back to top button