Na lotnisku Haneda w Tokio, samolot Japan Airlines, przewożący setki pasażerów, zderzył się tuż po wylądowaniu z samolotem biorącym udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi. Airbus A350 Japan Airlines zderzył się z Bombardierem Dash-8 należącym do japońskiej Straży Przybrzeżnej. Wszyscy pasażerowie samolotu ewakuowali się za pomocą zjeżdżalni awaryjnych, unikając płomieni.
Ewakuacja pasażerów i załogi lotu JL516
Cudem ewakuowano wszystkich 367 pasażerów i 12 członków załogi. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, ukazujące krzyczących pasażerów w dymie oraz ich ucieczkę z płonącego samolotu. Los pięciu osób z samolotu Straży Przybrzeżnej jest nieznany.
Na miejsce zdarzenia natychmiastowo zareagowały służby ratunkowe. Ponad 70 pojazdów strażackich zostało wysłanych na pas startowy, gdzie trwała walka z ogniem, który ogarnął kadłub samolotu. Pomimo intensywnych działań, ogień trwał jeszcze przez około dwie godziny po wylądowaniu samolotu.
Przyczyny i skutki zderzenia na Japońskim lotnisku Nigata
Samolot Straży Przybrzeżnej, zmierzający na lotnisko Nigata, był częścią szeroko zakrojonej operacji ratunkowej mającej na celu niesienie pomocy ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi. Jego zadaniem było dostarczenie niezbędnych zapasów medycznych oraz ekip ratunkowych specjalizujących się w poszukiwaniu i wydobywaniu osób uwięzionych pod gruzami.
Zdarzenie to uwypukliło problemy wynikające z dużego zagęszczenia ruchu lotniczego w czasie klęsk żywiołowych, co zmusza władze lotnicze i służby ratownicze do szczególnego planowania operacji, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno dla załóg, jak i dla osób poszkodowanych. Zmusza to także do przemyśleń nad lepszą koordynacją pomocy humanitarnej i szybszą reakcją na tego typu zdarzenia.
„Tragiczne wydarzenie na lotnisku Haneda uwypukliło nie tylko zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, ale też wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się operatorzy portów lotniczych w celu zapewnienia sprawnego przepływu ruchu lotniczego w przypadku nagłych wypadków. Opracowanie nowych protokołów dotyczących zarządzania kryzysowego może być kluczowe dla przyszłego bezpieczeństwa pasażerów.”
Michał Zawadzki, ekspert Turistos.pl
Airbus A350: Charakterystyka samolotu
Airbus A350, szerokokadłubowy samolot pasażerski, stanowi odpowiedź na Boeing 787 Dreamliner. Jego konstrukcja opiera się na nowoczesnych technologiach i materiałach, takich jak polimery wzmocnione włóknem węglowym. Model ten został opracowany jako niemal całkowicie nowy samolot, różniący się od pierwotnej wersji A350.
Rywalizacja między Boeing 787 Dreamliner a Airbus A350 podkreśla ciągłą ewolucję w branży lotniczej, gdzie producenci starają się o większą wydajność, bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów.
Bezpieczeństwo i ewakuacja w samolotach
Ilość osób, które można ewakuować z samolotu, zależy od wielu czynników, w tym od typu samolotu, liczby i rozmieszczenia drzwi awaryjnych oraz warunków pogodowych. Międzynarodowe przepisy wymagają, aby samoloty pasażerskie były w stanie ewakuować wszystkich pasażerów i załogę w ciągu 90 sekund przy użyciu połowy dostępnych drzwi awaryjnych.