Turystyka

Opłata za wstęp do Wenecji – Od kiedy i ile kosztuje?

Wenecja, miasto słynące z malowniczych kanałów i niezwykłej architektury, zamierza wprowadzić opłatę za wstęp dla jednodniowych turystów. Ta decyzja ma na celu zarządzanie napływem odwiedzających, którzy tłumnie zjeżdżają się w to miejsce. Co to oznacza dla turystów i jakie są plany władz Wenecji?

opłata za wstęp do wenecji
Opłata za wstęp do Wenecja – Od kiedy i ile kosztuje?

Nowa opłata za wstęp do Wenecji

Władze Wenecji ogłosiły plan wprowadzenia opłaty za wstęp w wysokości 5 euro (około 21 złotych) dla turystów odwiedzających to urokliwe miasto. Opłata ta ma być eksperymentalna i będzie obowiązywać przez 30 dni w przyszłym roku. Szczególny nacisk zostanie położony na okres wiosennych świąt i letnich weekendów, kiedy to liczba turystów jest najwyższa. Opłata będzie obowiązywać dla wszystkich osób powyżej 14 roku życia.

Celem wprowadzenia tej opłaty jest znalezienie nowej równowagi między prawami mieszkańców, studentów i pracowników Wenecji a osobami przybywającymi do miasta na krótkie wizyty. Jak stwierdził Simone Venturini, radny ds. turystyki w Wenecji, nie jest to kwestia zarobku – opłata ma jedynie pokryć koszty administrowania systemem.

Opłaty w Wenecji – Terminy i daty

Dokładne daty wprowadzenia planu oraz jego szczegóły będą uzgodnione po ostatecznym zatwierdzeniu przez radę miejską, którego oczekuje się w przyszłym tygodniu. Sam pomysł pojawił się po raz pierwszy w 2019 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 oraz techniczne i proceduralne problemy został on kilkakrotnie odłożony.

W międzyczasie Wenecja stała się miejscem, do którego tłumnie wracają turyści, często znacznie przewyższając liczbę około 50 000 mieszkańców centrum miasta. Zjawisko nadmiernej turystyki jest od dawna problemem dla tej delikatnej lagunowej miejscowości.

Tanie wczasy do Wenecji

Sprawdź najnowsze i najtańsze oferty wczasów do Wenecji i innych miast słonecznej Italii.

wenecja spacerowanie zwiedzanie

Wenecja zagrożona przez turystów?

W lipcu eksperci UNESCO zalecili umieszczenie Wenecji na liście do skreślenia ze Światowego Dziedzictwa, twierdząc, że Włochy nie robią wystarczająco dużo, aby chronić miasto przed wpływem zmian klimatycznych i masowej turystyki.

To wprowadzenie opłaty za wstęp może być pierwszym krokiem w kierunku ochrony Wenecji przed nadmierną liczbą odwiedzających. Będzie to z pewnością interesujący eksperyment, który pomoże określić, czy takie rozwiązanie może rzeczywiście pomóc w zachowaniu unikalnego uroku tego magicznego miasta.

ZOBACZ: Włochy last minute | Oferty na Sylwester w ciepłych krajach

5 / 5. Ocen: 11

Back to top button