PlażeTurystyka

Plaże w Rio znów czyste i bezpieczne

Po raz pierwszy od dziesięcioleci plaże w Rio de Janeiro pozwalają na bezpieczne kąpiele. To efekt ogromnej akcji oczyszczania, której efekty widać gołym okiem!

Plaże w Rio znów czyste i bezpieczne
Plaże w Rio znów czyste i bezpieczne

Wieloletni plan, który przyniósł efekty

W 2021 roku władze stanowe Rio zprywatyzowały usługi wodno-kanalizacyjne regionu, które teraz są własnością Aguas do Rio. Firma ta pracowała nad zapobieganiem wylewaniu nieoczyszczonych ścieków na plaże miasta.

W ramach pięcioletniego planu, z obiecaną inwestycją w wysokości 2,7 miliarda reais (508 milionów euro), udało jej się odwrócić lata nieudanych programów czyszczenia. Zainstalowano nowe systemy pompowania, odnowiono sieci kanalizacyjne miasta i przekierowano zanieczyszczoną rzekę Rio Carioca – wpływającą do zatoki Guanabara – do przepławki, która zapobiega przedostawaniu się śmieci i ścieków na plażę. Usunięto również setki ton odpadów z przepławki, aby zwiększyć jej przepustowość i zdolność do odprowadzania wody.

Kiedy widzimy tak szybką zmianę w niektórych obszarach zatoki Guanabara, zdajemy sobie sprawę, że brakowało poważnej i trwałej pracy” – mówi brazylijski biolog Mário Moscatelli. „I to właśnie działo się przez ostatnie dwa lata„.

wakacje egzotyka oferty tanio
Oferta najtańszych wakacji egzotycznych

Razem z Zatoką Guanabara, plaże Botafogo, Flamengo i Copacabana również odnotowały korzyści.

Instytut Środowiska Stanowego (INEA) zbiera próbki wody z plaż od 2007 roku i analizuje je pod kątem bakterii kałowych. Wyniki z 22 września tego roku wykazały, że tylko dwie sekcje na plaży Barra da Tijuca, po zachodniej stronie Rio, nie nadawały się do kąpieli. W przeszłości całe plaże uznawane były za nienadające się do pływania. Rząd stanowy przypisuje poprawę niedawnym pracom sanitarnym i braku opadów w ostatnich dniach.

Wraz z udaną akcją sprzątania plaż w Rio de Janeiro, miasto odzyskuje swoją piękną naturę i przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę i skutecznym środkom sanitarnym, plaże Rio stają się ponownie miejscem, gdzie ludzie mogą cieszyć się czystą wodą i pięknym krajobrazem. Ten sukces pokazuje, że zdecydowane działania i odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem mogą przynieść pozytywne rezultaty i przywrócić naturalne piękno miejsc, które zostały zniszczone przez lata zanieczyszczenia.

4.9 / 5. Ocen: 91

Back to top button