TurystykaPogoda

Superwulkan we Włoszech daje o sobie znać. Władze planują ewakuację ludności

Rząd włoski planuje możliwą masową ewakuację dziesiątek tysięcy osób mieszkających w okolicy superwulkanu Campi Flegrei. Podczas posiedzenia rządu miał zostać omówiony program sprawdzania wytrzymałości budynków w tym obszarze po wielu miesiącach powtarzających się trzęsień ziemi.

Superwulkan we Włoszech daje o sobie znać. Władze planują ewakuację ludności
Superwulkan we Włoszech daje o sobie znać. Władze planują ewakuację ludności

Włochy nie są bezpieczne? Superwulkan daje znać!

Włochy planują możliwe ewakuacje ludności z powodu aktywności pobliskiego superwulkanu Campi Flegrei. Po wielu miesiącach powtarzających się trzęsień ziemi, rząd podejmuje działania mające zapewnić gotowość obszaru na silniejsze wstrząsy lub wybuchy. Campi Flegrei, znany również jako Pola Flegrejskie, leży około 20 kilometrów od Neapolu i jest znacznie większy od pobliskiego Wezuwiusza, który zniszczył starożytne miasto Pompeje w 79 roku naszej ery.

Campi Flegrei jest usiany miastami i wioskami, takimi jak Pozzuoli, Agnano i Bacoli, które mają łącznie ponad 500 000 mieszkańców. W ciągu ostatniego miesiąca obszar ten doświadczył ponad 1100 trzęsień ziemi, w tym trzęsienia o sile 4,2 Richtera nieco ponad tydzień temu – to najmocniejsze trzęsienie w tym rejonie od czterech dekad.

wakacje oferta 2024
Nowa oferta wakacji na rok 2024

Czy może dojść do erupcji Campi Flegrei?

Eksperci twierdzą, że zwiększona aktywność sejsmiczna Campi Flegrei jest prawdopodobnie związana z zjawiskiem znanym jako bradyseizm, czyli uniesienie lub opadanie ziemi, zależnie od cyklu, spowodowane wypełnianiem lub opróżnianiem podziemnych komór magmowych. Większość wulkanologów uważa, że nie ma bezpośredniego zagrożenia erupcją, ale obecne podnoszenie się ziemi o 1,5 cm na miesiąc budzi obawy co do wpływu na lokalne budynki. Minister Ochrony Cywilnej, Nello Musumeci, powiedział w tym tygodniu, że ewakuacje zostaną uruchomione tylko w przypadku „skrajnej konieczności”.

4.9 / 5. Ocen: 39

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button