Turystyka

Wyjazd do Islandii jeszcze droższy. Nowy podatek uderzy w kieszenie turystów!

Władze Islandii planują wprowadzenie podatku turystycznego, który ma na celu ochronę nienaruszonej przyrody tego kraju. Dla turystów oznacza to tylko jedno – wyjazdy do malowniczego zakątka położonego na północnym Atlantyku będą jeszcze droższe!

Wyjazd do Islandii jeszcze droższy. Nowy podatek uderzy w kieszenie turystów!
Wyjazd do Islandii jeszcze droższy. Nowy podatek uderzy w kieszenie turystów!

Islandia bardzo popularna wśród turystów

W ciągu ostatniej dekady Islandia doświadczyła gwałtownego wzrostu liczby turystów. Liczba osób odwiedzających ten kraj wzrosła o ponad 400 procent między 2010 a 2018 rokiem, osiągając ponad 2,3 miliona osób. Po pandemii liczba ta szybko się odbudowała, osiągając 1,7 miliona w 2022 roku. Ten ogromny napływ turystów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne Islandii, powodując nadmierne zużycie zasobów, zanieczyszczenie środowiska i niszczenie delikatnych ekosystemów.

Osoby odwiedzające Islandię bardzo często w tym kraju polują na efektowne zorze polarne. Kraj na dalekiej północy Europy jest również coraz częstszą destynacją w przypadku ferii zimowych.

Islandia wyznaczyła ambitne cele związane z ochroną klimatu, w tym osiągnięcie neutralności węglowej do 2040 roku. Wprowadzenie podatku turystycznego ma być jednym z kroków w realizacji tych celów. Premier Islandii, Katrín Jakobsdóttir, podkreśla, że większość turystów odwiedzających kraj przyjeżdża ze względu na nienaruszoną przyrodę Islandii, co stwarza ogromną presję na środowisko naturalne kraju.

wakacje last minute
Aktualna oferta tanich wakacji last minute

Podatek turystyczny w Islandii: Ile wyniesie i od kiedy będzie obowiązywał?

Jakobsdóttir nie podała dokładnej wysokości podatku turystycznego, jednak zaznaczyła, że nie będzie on zbyt wysoki na początku. Planowane jest wprowadzenie podatku turystycznego dla osób przebywających w Islandii. Dodatkowo, przedsiębiorstwa działające w sektorze turystycznym również będą zobowiązane do wprowadzenia w przyszłości zmian związanych z wykorzystaniem gospodarki o obiegu zamkniętym i korzystanie z pojazdów elektrycznych.

Podatek turystyczny ma na celu nie tylko generowanie dodatkowych środków finansowych dla ochrony przyrody, ale również wpływa na ograniczenie napływu turystów, co pomaga w zmniejszeniu zagrożeń związanych z nadmiernym zatłoczeniem i zużyciem zasobów. Środki z podatku turystycznego mogą być wykorzystane na finansowanie infrastruktury transportowej, odwracanie szkód spowodowanych przez tłumy oraz wspieranie inicjatyw związanych z zrównoważonym rozwojem.

Na naszej stronie pisaliśmy więcej o opłatach turystycznych na świecie – ile wynoszą w poszczególnych krajach i miastach.

wakacje na raty kredyt
Wakacje na raty zero procent

Islandia nie jest jedynym krajem, który wprowadza podatek turystyczny w celu ochrony środowiska. Podobne rozwiązania są już powszechne w wielu europejskich miastach, takich jak Paryż, Berlin, Amsterdam czy Rzym. Wielu innych krajów również rozważa wprowadzenie podobnych opłat, aby zarówno chronić środowisko naturalne, jak i zarządzać napływem turystów.

5 / 5. Ocen: 29

Back to top button