Władze Islandii planują wprowadzenie podatku turystycznego, który ma na celu ochronę nienaruszonej przyrody tego kraju. Dla turystów oznacza to tylko jedno – wyjazdy do malowniczego zakątka położonego na północnym Atlantyku będą jeszcze droższe!
Islandia bardzo popularna wśród turystów
W ciągu ostatniej dekady Islandia doświadczyła gwałtownego wzrostu liczby turystów. Liczba osób odwiedzających ten kraj wzrosła o ponad 400 procent między 2010 a 2018 rokiem, osiągając ponad 2,3 miliona osób. Po pandemii liczba ta szybko się odbudowała, osiągając 1,7 miliona w 2022 roku. Ten ogromny napływ turystów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne Islandii, powodując nadmierne zużycie zasobów, zanieczyszczenie środowiska i niszczenie delikatnych ekosystemów.
Osoby odwiedzające Islandię bardzo często w tym kraju polują na efektowne zorze polarne. Kraj na dalekiej północy Europy jest również coraz częstszą destynacją w przypadku ferii zimowych.
Islandia wyznaczyła ambitne cele związane z ochroną klimatu, w tym osiągnięcie neutralności węglowej do 2040 roku. Wprowadzenie podatku turystycznego ma być jednym z kroków w realizacji tych celów. Premier Islandii, Katrín Jakobsdóttir, podkreśla, że większość turystów odwiedzających kraj przyjeżdża ze względu na nienaruszoną przyrodę Islandii, co stwarza ogromną presję na środowisko naturalne kraju.
Podatek turystyczny w Islandii: Ile wyniesie i od kiedy będzie obowiązywał?
Jakobsdóttir nie podała dokładnej wysokości podatku turystycznego, jednak zaznaczyła, że nie będzie on zbyt wysoki na początku. Planowane jest wprowadzenie podatku turystycznego dla osób przebywających w Islandii. Dodatkowo, przedsiębiorstwa działające w sektorze turystycznym również będą zobowiązane do wprowadzenia w przyszłości zmian związanych z wykorzystaniem gospodarki o obiegu zamkniętym i korzystanie z pojazdów elektrycznych.
Podatek turystyczny ma na celu nie tylko generowanie dodatkowych środków finansowych dla ochrony przyrody, ale również wpływa na ograniczenie napływu turystów, co pomaga w zmniejszeniu zagrożeń związanych z nadmiernym zatłoczeniem i zużyciem zasobów. Środki z podatku turystycznego mogą być wykorzystane na finansowanie infrastruktury transportowej, odwracanie szkód spowodowanych przez tłumy oraz wspieranie inicjatyw związanych z zrównoważonym rozwojem.
Na naszej stronie pisaliśmy więcej o opłatach turystycznych na świecie – ile wynoszą w poszczególnych krajach i miastach.
Islandia nie jest jedynym krajem, który wprowadza podatek turystyczny w celu ochrony środowiska. Podobne rozwiązania są już powszechne w wielu europejskich miastach, takich jak Paryż, Berlin, Amsterdam czy Rzym. Wielu innych krajów również rozważa wprowadzenie podobnych opłat, aby zarówno chronić środowisko naturalne, jak i zarządzać napływem turystów.